AMD – czym jest i jak przebiega jego leczenie?
AMD to skrót od angielskiego „Age-related macular degeneration”. Najogólniej rzecz ujmując, pod tą nazwą kryje się choroba, polegająca na uszkodzeniu plamki żółtej, która stanowi najważniejszą – centralną – część siatkówki. Zwyrodnienie prowadzi do zaburzeń widzenia, uniemożliwia m.in. rozróżnianie kolorów czy czytanie. Najczęściej AMD diagnozowane jest u osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Wyróżnia się jego dwa rodzaje:
- zwyrodnienie plamki żółtej w postaci suchej – łagodna odmiana, charakteryzująca się wolnym rozwojem. Wzrok pogarsza się stopniowo na przestrzeni miesięcy lub lat. Warto wiedzieć, że powstałe zmiany mają charakter zanikowy.
- zwyrodnienie plamki żółtej w postaci wysiękowej – charakteryzuje się ciężkim przebiegiem. Całkowita utrata wzroku może nastąpić już po kilku dobach od zauważenia pierwszych objawów.
Przyczyny powstawania AMD
Wyróżnia się kilka podstawowych czynników, odpowiedzialnych za powstawanie zwyrodnienia plamki żółtej, ale do najpopularniejszych zaliczamy:
- uwarunkowania genetyczne,
- wiek,
- płeć – znaczną część chorujących na AMD stanowią kobiety,
- nieodpowiedni styl życia.
Badaniem, które pozwala wykryć obecność AMD jest angiografia fluoresceinowa.
Leczenie AMD
Warto zaznaczyć, że zwyrodnienie plamki żółtej jest schorzeniem, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Można za to opóźnić, a nawet całkowicie zahamować jego rozwój. Ponadto, leczy się wyłącznie postać wysiękową, w przypadku suchej zaleca się przyjmowanie suplementów z luteiną i zeaksantyną oraz zdrowy styl życia.
Leczenie AMD w odmianie mokrej przeprowadza się poprzez wstrzykiwanie do ciała szklistego specjalnych preparatów anty-VEGF. Leki wspomagają wchłanianie sikę wylewów i wysięków oraz usuwają patologiczne naczynia krwionośne.
Najnowsze komentarze