Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób zmagających się z różnymi wadami wzroku. Korygują zarówno krótkowzroczność i dalekowzroczność, jak i astygmatyzm oraz zeza. Szkła kontaktowe mogą być noszone przez większość osób, ale należy pamiętać, że muszą być dobrane przez okulistę. Lekarz dobiera je pod względem wady wzroku oraz parametrów uwzględniających krzywiznę rogówki.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów soczewek, m.in. jednodniowe, miesięczne, sferyczne, toryczne, miękkie i twarde. Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, wyróżniamy soczewki twarde i miękki. Twarde wytwarza się ze szkła organicznego o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu i wysokiej sztywności. Soczewki miękkie dzielą się na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Charakteryzują się one dużą elastycznością i dobrą przepuszczalnością tlenu. Soczewki dzieli się również w zależności od czasu noszenia. Szkła jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, po wyjęciu z oka muszą zostać wyrzucone. Nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku: dwutygodniowe, miesięczne i trzymiesięczne stworzone są do wielokrotnego zakładania. Ten typ wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą zapewniają specjalistyczne płyny do soczewek. Wśród szkieł kontaktowych znajdziemy te przeznaczone do korekcji, czyli wyrównywania różnych wad wzroku, lecznicze, stosowane jako nośniki leków lub opatrunki oraz kosmetyczne, których zadaniem jest zmiana kształtu lub koloru tęczówki.
Jak zakładać soczewki
Kiedy okulista dobierze soczewki odpowiednie do naszych potrzeb i trybu życia, przychodzi moment, w którym musimy nauczyć się z nich korzystać. Wbrew obiegowej opinii zakładanie soczewek nie jest ani bolesne, ani długotrwałe. Faktem jest jednak, że trzeba nabrać w tym pewnej wprawy. W trakcie pierwszej wizyty soczewki zakłada specjalista. Po kilkunastu minutach pyta, czy nie są niewygodne lub wyczuwalne. Jeżeli czujemy dyskomfort, lekarz dobiera soczewki innego typu. W trakcie tej wizyty otrzymujemy również instruktarz, jak nakładać i zdejmować soczewki. Szkło wyjmujemy z opakowania i sprawdzamy czy nie jest wygięte. Następnie delikatnie odciągamy dolną i górną powiekę. Aby soczewka odpowiednio ułożyła się na oku, należy kilka razy zamrugać.