Zespół suchego oka
Zespół suchego oka to wieloczynnikowe schorzenie powierzchni oka , charakteryzujące się utratą homeostazy filmu łzowego z towarzyszącymi objawami ocznymi takimi, jak:niestabilność i hyperosmolarność filmu łzowego, zapalenie i uszkodzenie powierzchni oka oraz anomalie neurosensoryczne, które grające rolę przyczynową.
- Praktycznie: co 2 lub 3 pacjent w gabinecie okulistycznym cierpi na ZSO
- Częściej chorują kobiety
- Z wiekiem-częstość występowanie ZSO rośnie
Przyczyny choroby
Zespół suchego oka jest chorobą, która jest ściśle związana z wydzielaniem łez, ich składem albo nadmiernym parowaniem. Nierzadko jest to połączone z nieprzyjemnym uczuciem, a więc różnego rodzaju bolesnościami albo swędzeniem. Na to schorzenie w szczególności są narażone osoby, które spędzają dużo czy przed monitorami, pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach albo trudnych warunkach oświetleniowych. Ponadto na rozwój zespołu suchego oka mają wpływ także choroby towarzyszące, czynniki genetyczne czy środowiskowe.
Dla komfortu, a także prawidłowego widzenia niezbędne jest to, żeby film łzowy był właściwie zbudowany oraz wyróżniał się odpowiednim składem. Dzięki temu gałka oczna będzie odpowiednio funkcjonowała. Diagnozę można postawić m.in. przy pomocy osmometrii.
Objawy zespołu suchego oka
Zespół suchego oka może się objawiać na kilka różnorodnych sposobów. Najczęściej dotyka kobiet, choć zdarza się również u mężczyzn czy u młodzieży. Zaniepokoić powinny następujące objawy:
- uczucie swędzenia,
- ból,
- zaczerwienienia,
- pogorszenie się widzenia,
- obrzęki powiek,
- gromadzenie się ropnej wydzieliny w kącikach oczu.
Leczenie zespołu suchego oka
W naszym gabinecie zajmujemy się leczeniem zespołu suchego oka, zapewniając pacjentom dostęp do nowoczesnych metod. Nasi specjaliści są w stanie ocenić stan powiek, gruczoły Meiboma, a także częstotliwość mrugania. Jeżeli chodzi o leczenie to, najczęściej w tym przypadku stosuje się krople do oczu. Zawierają one w swoim składzie substancje nawilżające, a ponadto zwiększają lepkość.
Najnowsze komentarze