Stożek rogówki
Staramy się zapewnić naszym pacjentom jak najbardziej kompleksowe obsługi, a więc leczymy również stożek rogówki. To choroba niezapalna w przebiegu, która wywołuje zmiany w strukturze rogówki, co prowadzi do jej nadmiernego uwypuklenia oraz ścieńczenia. Jak sama nazwa wskazuje, jej kształt robi się stożkowaty. To skutkuje pogorszeniem albo poprawą wzroku, co wiąże się z koniecznością częstej zmiany mocy okularów. Choroba postępuje i zazwyczaj dotyczy obydwu oczy, choć najczęściej jest asymetryczna. Stożek rogówki rozwija się do nawet dwudziestu lat. Przebieg jest bardzo zróżnicowany i wszystko jest zależne od organizmu konkretnego pacjenta. U niektórych osób stożek rogówki może rozwijać się bardzo szybko. Zaawansowane stadium może prowadzić do miejscowego pęknięcia błony, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i wdrożenie leczenia.
Objawy choroby
Objawy choroby mogą być zróżnicowane i jest to bardzo indywidualna kwestia, dlatego nigdy nie powinno się ich lekceważyć i zawsze należy je skonsultować z lekarzem. Wśród tych najpopularniejszych, które występują o zróżnicowanym nasileniu można wyróżnić:
- fotofobię, czyli nadwrażliwość na światło,
- zaczerwienienie oraz swędzenie oczu,
- pogorszenie wzroku, które postępuje,
- poliopię jednooczoną, czyli rozmywanie się obrazu,
- gorsze widzenie nocne,
- rozmycie wokół źródła światła.
Leczenie stożka rogówki
Diagnostyka i leczenie są bardzo złożone. Chorobę można wykryć robiąc m.in. topografie rogówki, którą wykonujemy w naszym gabinecie. Leczenie operacyjne może polegać na przeszczepienie, wszczepieniu pierścieni rogówkowych czy keratotomii radialnej.
Najnowsze komentarze