ul. Stawowa 12
Wrocław

Płukanie i sondowanie dróg łzowych

W prawidłowych warunkach anatomicznych łzy są zbierane z powierzchni oka przez kanaliki łzowe (kanalik łzowy górny i kanalik łzowy dolny), które łącza się w kanalik łzowy wspólny. Następnie łzy dostają się do woreczka łzowego i przez przewód nosowo-łzowy do nosa. Istnienie przeszkody na którymś etapie drogi odpływu łez (niedrożność dróg łzowych) może powodować łzawienie.

U noworodków często przeszkodę taką stanowi zastawka Hasnera, zlokalizowana w dolnej części przewodu nosowo-łzowego. U większości małych dzieci udrażnia się ona samoistnie, ale czasem jej udrażnianie jest opóźnione lub nie występuje. U noworodka czy niemowlęcia pojawia się wówczas łzawienie lub zbieranie się łez w kąciku przyśrodkowym oka. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego to pojawia się ropna wydzielina (ropienie).

W tym wypadku należy zastosować antybiotyk w kroplach oraz stosować płukanie i masaż hydrostatyczny dróg łzowych w celu udrożnienia przewodu nosowo-łzowego podciśnieniem płynu. Jeśli nie daje to rezultatu należy zgłosić się do lekarza okulisty celem przepłukania i przesondowania dróg łzowych (udrożnienie).

Zwykle jest to procedura jednorazowa, radykalnie rozwiązująca problem. Nie powinno się z tym zwlekać zbyt długo. Jeżeli problem utrzymuje się do 3-4 miesiąca to powinno się wykonać procedurę. Zbyt długie czekanie, zwłaszcza w przypadku obecności ropnej wydzieliny utrudnia wykonanie procedury i może zmniejszyć jej skuteczność.