Drobne zabiegi na powiekach, spojówce i rogówce
Pomagamy pacjentom z różnymi schorzeniami
W naszym gabinecie pracują wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści, którzy stawiają na nieustanny rozwój oraz zdobywanie nowych umiejętności. To dlatego posiadamy nowoczesne urządzenia, które umożliwiają nam wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów. Pacjenci zwracają się do nas z różnymi schorzeniami, a my staramy się im jak najprędzej pomóc. Dużym atutem jest przede wszystkim to, że do każdego z naszych pacjentów podchodzimy w sposób indywidualny, zapewniając mu kompleksową opiekę i maksymalnie redukując czas leczenia.
Diagnostyka w naszej klinice
Posiadamy nowoczesne urządzenia, która wspomagają diagnostykę różnorodnych schorzeń. Wykonujemy m.in. badanie HRT, OCT, UBM, USG, angiografię fluoresceinową oraz indocyjaninową, autoflurescencję, perymetrię komputerową, topografię rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie na ekranie Hessa czy pachymetrię.
W gabinecie wykonujemy również zabiegi chirurgiczne, które pozwalają nam na precyzyjne oraz szybkie usunięcie różnego rodzaju zmian na powiekach oraz spojówce. Niezależnie od stopnia zaawansowania problemu, a także jego rodzaju, warto się z nami skontaktować, żeby uzyskać diagnozę, a także wdrożyć leczenie. Im szybciej pacjent się do nas zwróci, tym większa szansa na rozwiązanie problemu.
Zabiegi usunięcia zmian powiek i spojówek, takich jak:
Gradówka – przewlekły, otorbiony ropień powieki
Mnogie gradówki – mogą występować u pacjentów z cukrzycą, z przewlekłym zapaleniem brzegów powiek, zapaleniem gruczołów Meiboma.
Róg skórny – zrogowaciała, stwardniała, wydłużona zmiana skórna.
Brodawczak spojówki – miękka, wystająca zmiana spojówki.
Brodawka powieki – miękka uszypułowana lub nieuszypułowana zmiana o różnym stopniu zabarwienia
Znamię barwnikowe – ubarwiona, płaska lub lekko wypukła zmiana o lokalizacji na skórze powiek lub na brzegu powieki.
Torbiel (cysta) – zmiana spojówkowa lub skórna wypełniona przejrzystą lub mętną treścią.
Kaszak – żółto/biaława zmiana z gęstą treścią
Skrzydlik – zmiana obejmująca spojówkę i rogówkę, o wyglądzie przypominającym skrzydełko owada.
Plastyka powiek i inne zabiegi korekcyjne powiek:
W naszym Ośrodku wszystkie zabiegi korekcji powiek są wykonywane przez chirurga okulistę, z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym (2% lignocaina z adrenaliną). Czas trwania zabiegu to około 1.5 godziny. Zabiegi wykonywane są na Sali operacyjnej, Pacjent po zabiegu idzie do domu, ale zaplanowane są kontrole, wliczone w cenę zabiegu. Linia cięcia na skórze powieki jest praktycznie niewidoczna i szybko się goi. Cięcie jest poprowadzone w załamku powieki górnej (w przypadku korekcji powieki górnej) lub pod linią rzęs (w przypadku korekcji powieki dolnej). Ranę szyje się bardzo cienkimi szwami, które usuwane są około 1 tygodnia po zabiegu.
Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest wizyta kwalifikacyjna przeprowadzona przez lekarza okulistę (chirurga) który będzie wykonywał zabieg.
Entropion (podwinięcie powieki do wewnątrz)
Podwinięcie powieki (dolnej/górnej) polega na zawijaniu się brzegu powieki do wewnątrz w kierunku gałki ocznej, co powoduje drażnienie i „rysowanie” oka przez rzęsy. Podwinięcie powieki często powoduje u pacjenta duży dyskomfort, uczucie ciała obcego i ból oka. Podwinięcie powieki leczy się operacyjne. Istnieją różne metody korekcji operacyjnej, uzależnione od przyczyny i stopnia podwinięcia powieki.
Ektropion (wywinięcie, odwinięcie powieki na zewnątrz)
Odwinięcie powieki zwykle dotyczy powieki dolnej i jest związane z wiekiem. Może powodować łzawienie, będące następstwem podrażnienia oka i zarośnięcia punktów łzowych. Odwinięcie powieki skutkuje brakiem prawidłowego nawilżania oka, wysychaniem oka, dyskomfortem, bólem oka, zaczerwienieniem, podrażnieniem i zmianami strukturalnymi w zakresie powieki dolnej oraz powierzchni oka. Odwinięcie powieki dolnej koryguje się chirurgicznie różnymi metodami.
Opadnięcie, opadanie powieki górnej (opadające powieki)
Opadnięcie powiek górnych polega na obniżeniu ustawienia brzegu powieki górnej względem oka, co powoduje wygląd mniejszego oka. Może mu towarzyszyć problem z unoszeniem powieki, ograniczenie pola widzenia, uczucie ciężkości powieki, ból głowy, ból czoła. Przyczyną nabytego, związanego z wiekiem opadnięcia powieki górnej jest, wynikające z procesu starzenia zwiotczenie i osłabienie siły działania mięśnia unoszącego powiekę górną (mięśnia dźwigacza powieki górnej i jego rozcięgna). Przyczyną wrodzonego opadnięcia powieki górnej są wrodzone nieprawidłowości w budowie mięśnia dźwigacza powieki. Korekcja nabytego, związanego z wiekiem opadnięcia powieki górnej zwykle jest zabiegiem polegającym na przesunięciu przyczepu mięśnia dźwigacza powieki górnej lub/i skróceniu mięśnia, tak aby zwiększyć jego siłę i zakres działania. Wrodzone opadnięcie powieki górnej koryguje się zabiegiem podwieszenia powieki na mięśniu czołowym.
Zwiotczenie skóry powiek górnych lub i dolnych (dermatochalasis), wiotkie powieki
Zwiotczenie skóry powiek górnych lub i dolnych (dermatochalasis) jest przypadłością związana z wiekiem. Może stanowić zarówno problem kosmetyczny jak i medyczny. Zwiotczeniu powiek może towarzyszyć uczucie ciężkości powiek, ograniczenie pola widzenia, uczucie zmęczenia oczu, bóle głowy, bóle czoła związane z nieświadomym unoszeniem brwi. Zwiotczeniu skóry powiek może towarzyszyć przepuklina tłuszczu oczodołowego, polegająca na uwypukleniu tkanki tłuszczowej oczodołu zarówno w obrębie powieki górnej, jak i dolnej (pot. „worki pod oczami/powiekami”, „opuchnięcie powiek”, „fałdy powiek”, „małe oczy”). Korekcja wiotkości skóry powiek górnych (plastyka powiek) polega na wycięciu nadmiaru skóry, bez lub z towarzyszącą korekcją przepukliny tłuszczu oczodołowego. Efektem zabiegu jest poprawa funkcji otwierania powiek. Powieki są lżejsze, poprawia się pole widzenia, poszerza szpara powiekowa („większe” i bardziej widoczne oczy), redukcji ulegają opuchnięci powiek i worki pod oczami, nastepuje ogólna poprawa wyglądu twarzy.
przepukliny tłuszczu oczodołowego
korekcja ustawienia powiek w nieaktywnej orbitopatii tarczycowej
Najnowsze komentarze