ul. Stawowa 12
Wrocław

Przyczyny, diagnoza i leczenie zwyrodnienia plamki żółtej.

okulista

Plamka żółta to obszar na siatkówce, który odpowiada m.in. za ostre i wyraźne postrzeganie obiektów w polu widzenia. Niestety wraz z wiekiem może dojść do powstania choroby zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej, która nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku. W jaki sposób można zdiagnozować tę chorobę wzroku i jak ją leczyć?

Przyczyny i objawy AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, której pojawia się najczęściej po 50 roku życia, a jej objawem są przede wszystkim: niewyraźne widzenie z bliska, zamazanie obrazu i jego zniekształcenie, w tym wrażenie pofalowania linii prostych, a także pojawienie się w polu widzenia czarnej plamy. Możliwe przyczyny jej wystąpienia, to:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • palenie tytoniu,
  • zaawansowany wiek,
  • czynniki genetyczne.

Aby zdiagnozować tę chorobę niezbędna jest konsultacja u okulisty i przeprowadzenie szczegółowych badań, w tym: sprawdzenie ostrości wzroku, badanie dna oka, a zwłaszcza wykonanie koherentnej tomografii (OCT) oraz angiografii fluoresceinowej.

Diagnoza i leczenie

Warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie tej choroby, która pozostawiona sama sobie może prowadzić do utraty wzroku. W przypadku tej choroby okulista musi ustalić, czy ma do czynienia z postacią suchą czy mokrą. Postać suchą charakteryzują złogi przemiany materii obecne w siatkówce, natomiast postać mokra, tzw. wysiękowa, polega na tym, że pod siatkówką oka powstają nieprawidłowe naczynia krwionośne, które prowadzą do mikrowylewów. Ta druga odmiana jest bardziej inwazyjna i może prowadzić do utraty wzroku w czasie kilku dni lub tygodni, dlatego tak ważna jest wczesna interwencja. W przypadku postaci suchej zapobieganie rozwojowi tej choroby polega na przestrzeganiu odpowiedniej diety i trybu życia. Natomiast w przypadku postaci mokrej ważnym elementem leczenia są iniekcje doszklistkowe, które polegają na wprowadzeniu do gałki ocznej leku hamującego rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych.