Zez to wada oczu, która polega na osłabieniu mięśni oczu, przez co zmienia się kąt pod którym patrzy jedno oko, w stosunku do drugiego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wada ta występuje bardzo powszechnie: różne postacie zeza dotykają nawet połowy populacji. Przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie wyjaśnione.
Osoby posiadające tę wadę mogą mieć znacznie obniżoną jakość życia: pojawiają się utrudnienia przy prowadzeniu samochodów, obsługą maszyn, niemożliwe staje się uprawianie niektórych sportów. Trudności sprawia ocena odległości czy postrzeganie przestrzenne. Wpływa on również na zwiększenie poczucia zmęczenia przy wykonywaniu czynności takich jak czytanie czy pisanie, co utrudnia funkcjonowanie w pracy, szczególnie w obecnych czasach, gdy coraz więcej pracujemy przy komputerze. U młodych osób zez bywa przyczyną depresji i wycofania się z życia społecznego i obniża samoocenę.
Zez to nie tylko wada dziecięca
Choć zez najczęściej kojarzy nam się z wadą występującą u dzieci, dotyka również dorosłych. Jego przyczyną może być niewyleczony zez w dzieciństwie (zez towarzyszący), inne choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, problemy z tarczycą czy nowotwory (zezy porażeniowe) czy nawet infekcje czy zwiększone narażenie na stres i zmęczenie (zez ukryty).
Niestety wraz z wiekiem, zeza daje się coraz trudniej wyleczyć. Diagnozę co do rodzaju dolegliwości oraz dobrania odpowiedniego sposobu leczenia wyda lekarz strabolog. U osób dorosłych, aby pozbyć się wady prawie zawsze będzie potrzebna operacja chirurgiczna. Niestety efekty leczenia zeza u dorosłych rokują dużo gorzej niż u dzieci i grożą powikłaniami i nawrotami choroby w innych formach (np. po operacji zeza zbieżnego – odchylenia jednego oka w kierunku nosa, może pojawić się zez rozbieżny – odchylenie oka w kierunku skroni.) Powoduje to dużą ostrożność lekarzy, przy podejmowaniu decyzji o o operacji, dlatego warto znać i rozumieć ryzyka. Jednak operacja może się opłacić i sprawić, że wraz z poprawą widzenia odzyskamy poczucie radości życia i będziemy sobie dużo lepiej radzić w pracy i codziennym funkcjonowaniu.
Jak wygląda operacja zeza u dorosłej osoby?
Operacja jest wykonywania ze znieczuleniem ogólnym (pod narkozą). Przez czas 6 godzin przed nią pacjent nie powinien przyjmować picia i jedzenia. Pobyt w ośrodku trwa kilka godzin. Później musi stosować krople i następnego dnia poddać się kontroli u okulisty. Rany goją się w czasie od trzech od pięciu tygodni.
Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny zmaga się z tą wadą zachęcamy do wizyty u okulisty, który wykonana diagnozę i zaproponuje najlepszą metodę leczenia.