Każdy z nas doskonale zna badania ultrasonograficzne, które z powodzeniem wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny. Nie każdy za to wie, że są one także stosowane w diagnostyce oczu. W dzisiejszym wpisie przybliżymy specyfikę badania usg oczu i wyjaśnimy, kiedy warto je wykonać.
Na czym polega badanie USG oka i jak przebiega?
Badanie usg oka nie różni się szczególnie od innego typu badań ultrasonograficznych. Pacjent jest sadzany na fotelu w taki sposób, aby jego głowa była lekko odchylona do tyłu. Lekarz wykonujący badanie przykłada do zamkniętej powieki sondę, którą najpierw pokrywa specjalnym żelem. Podczas badania pacjent jest proszony o wykonywanie konkretnych ruchów gałką oczną, aby można było dokładnie zbadać i ocenić stan całej gałki ocznej. Badanie usg oka wykorzystuje ultradźwięki, które rozchodzą się, rozpraszają i odbijają się od ośrodków o różnej gęstości, tworząc dokładny obraz tkanek gałki ocznej na monitorze komputera. Jego wielką zaletą jest precyzja i nieinwazyjność owej metody badawczej.
Jakie są rodzaje usg oczu?
Wyróżniamy różne typy badania usg oka. Badanie typu A jest wykorzystywane, aby określić różne parametry gałki ocznej, takie jak jej długość osiowa, promień krzywizny rogówki czy głębokość komory przedniej. Drugim rodzajem badania ultrasonograficznego oka jest typ B, który znajduje o wiele większe zastosowanie we współczesnej diagnostyce chorób oczu. Dzięki zastosowaniu ultrasonografii w projekcji B możliwe jest zobaczenie struktur tylnego odcinka gałki ocznej i przedniej części oczodołu, szczegółowa ocena ciała szklistego oraz ściany gałki ocznej, ocena soczewki oraz struktur gałki ocznej przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych.
Kiedy warto wykonać usg oka typu B?
Badanie usg w projekcji B jest wskazane do wykonania, gdy u pacjenta podejrzewa się wystąpienie odwarstwienia siatkówki, obecności mętów w ciele szklistym, ciał obcych wewnątrzgałkowych czy guzów wewnątrzgałkowych. Wskazaniem do jego wykonania może być również wystąpienie wylewów krwi do gałki ocznej, zbadanie tylnego odcinka oka w stanach zapalnych i krwotokach, sprawdzanie zmian zachodzących w gałce ocznej jako następstwo cukrzycy, a także monitorowanie i diagnozowanie stanów pourazowych. Dzięki wykorzystaniu tego badania możemy także diagnozować nieprawidłowości mięśni gałkoruchowych, które mogą być następstwem orbitopatii tarczycowej, urazów lub zapaleń.